Dolny Śląsk: Fala kulminacyjna na Odrze zbliża się do Wrocławia

Dolny Śląsk: Fala kulminacyjna na Odrze zbliża się do Wrocławia

Około południa w dniu 7 czerwca 2013 roku na teren województwa dolnośląskiego dotarła fala kulminacyjna na rzece Odrze. O godzinie 11:00 wodowskaz w punkcie pomiarowym w Oławie wskazywał 588 cm, czyli 178 cm mniej niż w czasie pamiętnej powodzi, która nawiedziła Polskę w roku 1997. Między innymi w związku z zaistniałą sytuacją odbyło się kolejne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Wojewody Dolnośląskiego Aleksandra Marka Skorupy.

 

Kilka dni wcześniej, w związku ze zbliżającym się zagrożeniem, Starosta oławski podjął decyzję o wprowadzeniu pogotowia przeciwpowodziowego na ternie Gminy Oława i Gminy Jelcz-Laskowice oraz miasta Oława, od godziny 16.00 w dniu 5 czerwca 2013 r. Od tego czasu strażacy regularnie monitorują stan wałów przeciwpowodziowych na terenie powiatu.

 

 

Szczególnym nadzorem objęto wały przeciwpowodziowe w pobliżu miejscowości Oława, Siedlce oraz Lipki w okolicy których w trakcie poprzednich powodzi dochodziło do sytuacji kryzysowych. Na wysokości miejscowości Siedlce stwierdzono występowanie delikatnych przesiąków na pobliski polder zalewowy, ale woda mieści się w korycie rzeki.

 

 

Według prognoz Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego fala wezbraniowa na Odrze, która około godziny 1:00 w nocy z piątku na sobotę dotrze do stolicy Dolnego Śląska osiągnie na stacji pomiarowej w Trestnie pod Wrocławiem około 428 cm, tym samym nie przekroczy nawet stanu alarmowego.

Jak podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w dzisiejszym komunikacie prasowym, analiza rozwoju sytuacji w okolicach Wrocławia związana z podwyższonym stanem wód w Odrze oraz realizowaną właśnie modernizacją Wrocławskiego Węzła Wodnego wskazuje na brak rzeczywistych zagrożeń dla bezpieczeństwa mieszkańców. Woda w Odrze ciągu najbliższych dni utrzymywać się będzie w strefie stanów ostrzegawczych. Prognozowane przepływy w obrębie Wrocławia szacowane na 400-450 metrów sześciennych na sekundę mieszczą się całkowicie w możliwościach węzła, które na dzisiaj szacuje się powyżej 2000 metrów sześciennych.

 

Strażacki.pl

Czytaj również