Tlenek węgla - cichy zabójca. Jak uniknąć zaczadzenia?

Tlenek węgla - cichy zabójca. Jak uniknąć zaczadzenia?

Nadszedł listopad. Zmiana temperatury powietrza zmusza wszystkich do ogrzewania swoich domów i mieszkań za pomocą innych sposobów niż naturalne promienie słońca. Oznacza to nic innego jak rozpoczęcie nowego sezonu grzewczego, który niesie za sobą nie tylko koszty związane z ogrzewaniem pomieszczeń, ale również i z niebezpieczeństwem zatrucia tlenkiem węgla. Każdego roku tysiące ludzi ulega podtruciu tlenkiem węgla, niestety część z nich ze skutkiem śmiertelnym. 

Czym jest tlenek węgla (czad)?

Tlenek węgla (CO) popularnie nazywany jest czadem. Z punktu widzenia chemicznego jest nieorganicznym związkiem chemicznym i należy do grupy tlenków węgla, w którym węgiel występuje na drugim stopniu utlenienia. Nas jako ludzi potencjalnie zagrożonych, bardziej interesuje fakt, że tlenek węgla ma silne właściwości toksyczne. Powstawanie tlenku węgla można podzielić na dwa obszary: naturalnie w przyrodzie oraz na skutek działalności człowieka. Niebezpieczeństwo zatrucia czadem w budynkach zaliczane jest do drugiej grupy. Ma to miejsce w szczególności podczas przemiany różnego rodzaju paliw (węgiel, drewno, ropa naftowa, inne paliwa). Tlenek węgla powstaje wtedy w wyniku niepełnego spalania paliw spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnego do spalania zupełnego. Czad powstaje również podczas pożaru.

Zagrożenie i zapobieganie

Ryzyko zatrucia czadem wzrasta w budynkach w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe, niedrożne lub użytkowane w niewłaściwy sposób. Aby zapobiegać zatruciu powinno się przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim należy sprawdzać drożność i stan urządzeń grzewczych, wentylacji i przewodów kominowych. Wszelkie nieprawidłowości należy bezwzględnie usuwać. Ponad to zapewnić trzeba odpowiednią ilość powietrza dostarczaną do paleniska, aby mogło nastąpić pełne spalanie oraz swobodny odpływ spalin. Należy unikać sytuacji, w których w pomieszczeniu z kominkiem czy piecem, utrudniona lub uniemożliwiona jest wymiana powietrza i napływ świeżego tlenu.

Zabezpieczenie budynków i mieszkań - czujniki tlenku węgla

Bardzo dobrym rozwiązaniem ostrzegającym nas przed uwalniającym się "czadem" jest czujnik tlenku węgla który wykrywa ten niebezpieczny gaz. Czujniki czadu ostrzegają użytkowników danego pomieszczenia lub pomieszczeń poprzez sygnały alarmowe, gdy stężenie czadu w powietrzu jest niebezpieczne. Czujniki czadu podnoszą poziom bezpieczeństwa oraz umożliwiają błyskawiczną reakcje w sytuacji alarmowej, która może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Sygnał akustyczny jest na tyle głośny, że bez problemu jest w stanie obudzić śpiących ludzi w danym pomieszczeniu. Czujniki montowane są w pomieszczeniach, w których może nastąpić ryzyko uwalniania się czadu np. w łazienkach z piecykami gazowymi, pokojach z kominkiem, pomieszczeniach z piecem węglowym, garażach, kotłowniach itp. Dla własnego bezpieczeństwa rekomendujemy zabezpieczenie mieszkań, domów i budynków czujkami wykrywającymi tlenek węgla w powietrzu. Czujniki czadu nie są drogim sprzętem, a służą przez lata. Ich ceny zaczynają się od 86 zł.

 czujniki tlenku węgla

Co zrobić w przypadku zatrucia?

Jeżeli w pomieszczeniu w którym doszło do rozprzestrzenienia się tlenku węgla znajdują się osoby poszkodowane należy udzielić im pomocy, pamiętając o własnym bezpieczeństwie. W pierwszej kolejności należy zapewnić dopływ świeżego powietrza. W tym celu należy przewietrzyć pomieszczenie, otwierając okna i drzwi. Następnie przetransportować osobę poszkodowaną na zewnątrz pomieszczenia w którym powietrze jest czyste i nietoksyczne. Wzywając służby ratunkowe należy zgłosić, o prawdopodobnym zatruciu tlenkiem węgla.

Statystyki zdarzeń w sezonie grzewczym 2016/2017

liczba zdarzeń z tlenkiem węgla wyniosła: 4 685

liczba osób rannych: 2 903

liczba oferia śmiertelnych: 61

Sezon grzewczy od 01.01.2016 do 02.04.2017 r. (źródło: KG PSP)

 

Źródła: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Strażackie.pl, Sklepbhpippoz.pl

Artykuł sponsorowany

Strażacki.pl

Nadszedł listopad. Zmiana temperatury powietrza zmusza wszystkich do ogrzewa

Galeria

Czytaj również