„Czad to prawdziwy zabójca. Potrzebuje tylko jednej szansy”

„Czad to prawdziwy zabójca. Potrzebuje tylko jednej szansy”

27 listopada br. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpoczęło kampanię „Czad to prawdziwy zabójca. Potrzebuje tylko jednej szansy”. Celem kampanii jest przede wszystkim edukacja społeczeństwa na temat czadu - jakie niesie ze sobą zagrożenia, jak się przed nim ustrzec, oraz jak postępować w przypadku podejrzenia zatrucia czadem. Kampania również stawia za cel zmniejszenie liczby ofiar czadu jak i ognia.

Początek kampanii rozpoczął się w Szkole Podstawowej w Raszynie - tam Komendant Główny PSP generał brygadier Leszek Suski oraz szef MSWiA Mariusz Błaszczak spotkali się z uczniami oraz mieszkańcami Raszyna. Przeprowadzili Oni lekcję, której głównym tematem były zagadnienia dotyczące czadu. W trakcie spotkania przedstawiono między innymi najnowszy spot Ministerstwa - "Tak jak widzieliśmy w spocie przedstawionym w konwencji kryminału, rzeczywiście czad i ogień są bardzo groźne. Ale można im przeciwdziałać" – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Czad jest śmiertelnie niebezpieczny - potrzebuje tylko jednej szansy. Do zatruć czadem najczęściej dochodzi w nocy, gdy śpimy. Czad jest bezwonny, bezbarwny. Można go wykryć tylko za pomocą specjalnych czujników. Najczęściej lokatorzy o wiele wcześniej odczuwają niepokojące dolegliwości, ale mylą je ze złym samopoczuciem. Do zatrucia dochodzi poprzez drogi oddechowe. W zależności od tego, jakie jest stężenie czadu, odczuwamy różne dolegliwości - od senności, spadku formy fizycznej, nawet do silnych bólów głowy i utraty przytomności. Gdy stężenie tego gazu przekracza 0,32% w powietrzu, zgon następuje po około 30 minutach, natomiast gdy stężenie przekracza 1,28% w powietrzu, zgon następuje już po około 3 minutach.

Jeżeli podejrzewamy zatrucie czadem, należy jak najszybciej otworzyć wszystkie okna, ewakuować lokatorów z mieszkania oraz zawiadomić straż pożarną i pogotowie ratunkowe. Aby zapobiec zatrucia czadem, należy regularnie wietrzyć pomieszczenia oraz nie zaklejać klatek wentylacyjnych. Można zaopatrzyć się również w czujnik tlenku węgla - te z wyższej półki już przy stężeniu 0,01% w powietrzu potrafią zaalarmować lokatorów.

W zeszłym sezonie grzewczym z powodu zatrucia czadem zmarło 61 osób, w tym już 12. Jak podkreśla Błaszczak - liczę na to, aby podczas startu kolejnej edycji kampanii „Czad i ogień. Obudź czujność!”, można było powiedzieć, że dzięki niej liczba ofiar czadu zmniejszyła się. - Mam też nadzieję, że dzieci, które dziś uczestniczyły w lekcji dotyczącej zagrożeń i możliwości im przeciwdziałania, nauczyły się, jak należy reagować.

Strażacki.pl

27 listopada br. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpoczęło kampanię „Czad to pr

Galeria

Czytaj również