Straż pożarna odnalazła autora logo PSP!

Straż pożarna odnalazła autora logo PSP!

Pod koniec 2016 roku okazało się, że w archiwach Komendy Głównej PSP nie zachowały się dokumenty potwierdzające prawa do dysponowania znakiem Państwowej Straży Pożarnej. Nie został on też zastrzeżony, bywał więc wykorzystywany w celach komercyjnych przez inne podmioty.

Sytuacja wymagała uporządkowania, aby w przyszłości uniknąć roszczeń majątkowych autora lub jego spadkobierców. Jednym z pomysłów na rozwiązanie problemu było ogłoszenie konkursu na nowe logo PSP. Jednocześnie trwały poszukiwania autora obecnego znaku - informuje komenda.

W ramach konkursu wpłynęło 165 propozycji projektów nowego logo, z czego 84 na wstępie odrzucono. Pozostałe 81 nie spełniły wszystkich wymienionych kryteriów określonych w regulaminie konkursu dlatego komisja konkursowa jednogłośnie odstąpiła od wyboru projektu.

Kilka tygodni temu komendzie udało się się odnaleźć autora logo, jest nim Zbigniew Stasik, który przebywał przez wiele lat za granicą. Zdecydował się przekazać nieodpłatnie autorskie prawa majątkowe do logo. W związku z powyższym komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski zdecydował o pozostawieniu dotychczasowego znaku formacji.

16 stycznia nadbryg. Leszek Suski spotkał się ze Zbigniewem Stasikiem i serdecznie podziękował artyście za ogromną życzliwość oraz bezinteresowne przekazanie praw autorskich. Była to też okazja, do poznania kulis tworzenia znaku i bogatej twórczości artysty.

Zbigniew Stasik ukończył studia na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest autorem projektów użytkowych, znaków wielu firm i instytucji (m.in. Wytwórni Papierów Wartościowych, American Center w Warszawie), laureatem konkursów graficznych. Największy dorobek graficzny artysty stanowią projekty znaczków (wiele z nich o tematyce pożarniczej), kart i stempli pocztowych. Dziesięć lat swojego życia Zbigniew Stasik spędził w Nowym Jorku, tam zaprojektował m.in. nowe logo firmy kurierskiej FedEx. Jego inną wielką pasją jest fotografia.

Foto. KG PSP

Strażacki.pl

Pod koniec 2016 roku okazało się, że w archiwach Komendy Głównej PSP nie zachowały się dokume