Chrząstowo

Laweta uderzyła w drzewo. Ładunek przebił kabinę kierowcy, miażdżąc ją i zakleszczając kierującego

Laweta uderzyła w drzewo. Ładunek przebił kabinę kierowcy, miażdżąc ją i zakleszczając kierującego

11 października 2021 roku o godzinie 6:16 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Śremie przyjęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym z udziałem samochodu dostawczego na drodze wojewódzkiej DW 346 w pobliżu miejscowości Chrząstowo.

Na wskazane miejsce niezwłocznie zadysponowano dwa zastępy ze śremskiej jednostki, jak również zastęp z jednostki OSP w Chrząstowie. Dodatkowo na miejsce przybyły ambulans Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz Policja.

Po przybyciu na miejsce działań pierwszych zastępów dowódca, przeprowadzając rozpoznanie, ustalił, że w zdarzeniu udział brał samochód dostawczy przewożący betonowe słupy. Pojazdem podróżował tylko kierowca, który znajdował się na zewnątrz kabiny z uwięzionymi wewnątrz kończynami górną i dolną. Rozbity samochód z przyczepą zablokowały Drogę Wojewódzką 434. 

Strażacy natychmiast przystąpili do realizacji działań ratowniczych w postaci zabezpieczenia terenu akcji oraz udzieleniu rannym osobom niezbędnej pomocy. W ramach wykonywanych czynności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy ratownicy stabilizowali szyjny odcinek kręgosłupa, zaopatrzyli obrażenia kończyn górnej i dolnej, jednocześnie przez cały czas prowadząc wsparcie psychiczne poszkodowanego.

Mężczyzna znajdował się na zewnątrz kabiny, jednak jego noga pozostała w pojeździe i była uwięziona przez zniszczoną karoserię pojazdu, a jego ręka została przygnieciona przez przesunięty ładunek w postaci betonowych słupów. Równolegle do działań medyczny realizowano działania mające na celu stabilizację transportowanego ładunku oraz wykonania dostępu do ewakuacji uwięzionego kierowcy przy użyciu narzędzi hydraulicznych.

Przez cały czas trwania działań miejsce akcji było zabezpieczane przez funkcjonariuszy Policji, którzy wyłączyli z ruchu ten odcinek drogi. Po zabraniu z miejsca akcji rannego do szpitala policjanci przystąpili do przeprowadzania czynności dochodzeniowych mających na celu ustalić przebieg i przyczynę zdarzenia.

Na miejsce przybyły i brały udział w działaniach zastępy GBA i SLRt z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KP PSP w Śremie oraz zastęp GBA-Rt z jednostki OSP w Chrząstowie, Zespół Ratownictwa Medycznego ze szpitala w Śremie i radiowozy z  Komendy Powiatowej Policji w Śremie.

Źródło: KP PSP w Śremie

Strażacki.pl

11 października 2021 roku o godzinie 6:16 Stanowisko Kierowania KomendantaGaleria

Czytaj również