Kraj

Orkan nad Polską. Mobilizacja służb ratowniczych

Orkan nad Polską. Mobilizacja służb ratowniczych

Od wczoraj tj.  9 lutego obowiązuje  ostrzeżenie meteorologiczne o silnym wietrze. Dziś w dalszym ciągu czeka nas bardzo niespokojna pogoda. Oprócz silnego wiatru, którego prędkość będzie dochodzić do 70-90 km/h, na obszarze naszego kraju mogą przechodzić ośrodki konwekcyjne. Podczas ich przechodzenia wiatr może osiągnąć prędkość 90-110 km/h, szczególnie w zachodniej części kraju. 

Ponieważ w dalszym ciągu obowiązują ostrzeżenia apelujemy o zachowanie ostrożności.

Na zdjęciach pokazujemy jak wyglądały skutku wichury w nocy, m.in. potężna ponad 100 letnia lipa zniszczyła dach i dwa ogrodzenia gdy zwaliła się na dom mieszkalny na terenie Płakowic. Strażacy ochotnicy bądźcie w gotowości. 

Jak pisze w poniedziałek rano na swoim profilu na Twitterze Grzegorz Świszcz:

KRAJ - w związku z silnym wiatrem do godz 6.00 PSP odnotowała na terenie kraju 1,1 tys. interwencji. Uszkodzonych zostało 15 budynków mieszkalnych i 3 gospodarcze. Bez dostaw prądu pozostaje ponad 55 tys. odbiorców (najwięcej w woj. podkarpackim - 14 tys.) 

Tylko wczoraj do północy pracowało prawie 3,8 tys. strażaków i prawie 800 pojazdów w całym kraju w związku z orkanem Sabina.

Polscy Łowcy Burz informują: 

Dotychczas najsilniejsze porywy wiatru na stacjach należących do sieci IMGW-PIB odnotowano w miejscowościach:  Szczawnie-Zdrój (94 km/h), w Jasionce k. Rzeszowa (92 km/h) oraz w Karpaczu (91 km/h). Mocno wiało również w Legnicy (87 km/h), Bielsku-Białej (86 km/h), w Szczecinie (83 km/h) czy w Elblągu (82 km/h). Wśród stacji górskich na Śnieżce odnotowano poryw wiatru o wartości 184 km/h, na Połoninie Wetlińskiej - 154 km/h, a na Kasprowym Wierchu - 120 km/h.

Źródło: Polscy łowcy Burz imgw.pl
Foto: Lwówek na sygnale 

Strażacki.pl

Od wczoraj tj.  9 lutego obowiązuje 

Galeria

Czytaj również