Polska

Burze nad Polską - drobne podsumowanie 4 dni

Burze nad Polską - drobne podsumowanie 4 dni

W nocy z 7/8-go lipca przez teren Polski przetoczyły się gwałtowne i silne burze, które dotarły do naszego kraju z nad Niemiec i przyniosły ze sobą silne porywy wiatru, intensywne opady deszczu oraz gradu. Był to jeden z najsilniejszych w Polsce incydentów burzowych w tym roku, który spowodował wiele szkód oraz utrudnień w całym kraju.

Ze statystyk Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu wynika, że wielkopolscy strażacy w dniach 7-9 lipca interweniowali łącznie ponad 550 razy przy usuwaniu skutków burz. Najwięcej zgłoszeń w Wielkopolsce pochodziło z Poznania - dotyczyły one przede wszystkim szkód wiatrowych w postaci powalonych, złamanych drzew, konarów oraz lokalnych podtopień.

Szczegółowa statystyka:

07-07-2015:

- silne wiatry: 6

- opady deszczu: 0

08-07-2015:

- silne wiatry: 465

- opady deszczu:

28 09-07-2015:

- silne wiatry: 68

- opady deszczu: 3

Jedno z poważniejszych zdarzeń w pow. poznańskim miało miejsce nad Jeziorem Góreckim, gdzie podczas prowadzonych działań (nie związanych z burzami) drzewo spadło na wóz ochotników z pod poznańskiej Mosiny - więc informacji na ten temat można znaleźć w osobnym artykule: http://strazacki.pl/akcje/drzewo-spad%C5%82o-na-samoch%C3%B3d-po%C5%BCarniczych

Silne burze z porywistym wiatrem nie oszczędziły także pozostałej części Polski. Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że najwięcej pracy mieli także strażacy z woj. małopolskiego (720 interwencji) i śląskiego (550 interwencji).

Interwencje JOP w pozostałych województwach polegały głównie również na usuwaniu tysięcy powalonych drzew i konarów. Zerwanych lub uszkodzonych zostało też ponad 90 dachów (najwięcej na terenie woj. małopolskiego i dolnoœśląskiego).

Na skutek nocnych nawałnic jedna osoba poniosła śœmierć - kierowca samochodu, na który przewróciło się drzewo (w miejscowoœci Studzionka, woj. śląskie), a 15 w tym pięciu strażaków zostało ranne.

źródło inf.: KW PSP Poznań, KG PSP.

Strażacki.pl

W nocy z 7/8-go lipca przez teren Polski przetoczyły się gwałtowne i silne

Galeria

Czytaj również