Artykuł

Jak skutecznie gasić panele fotowoltaiczne?

Jak skutecznie gasić panele fotowoltaiczne?

Poza zaletami paneli fotowoltaicznych stwarzają one także zagrożenie pożarowe. Jak wynika z danych Państwowej Straży Pożarnej w okresie od 2018 do 2021 roku odnotowano ok. 145 pożarów, w których występowała fotowoltaika. 

Głównymi czynnikami powodującymi pożary instalacji fotowoltaicznych są:

- błędy montażowe oraz źle dobrane komponenty systemu, w szczególności zbyt małe przekroje przewodów i niekompatybilne złączki kablowe;
- nieodpowiednie prowadzenie przewodów oraz zbyt mała odległość pomiędzy dachem a instalacją;
- zła jakość komponentów instalacji;
- Hotspoty, czyli przegrzewające się ogniwa w modułach fotowoltaicznych (w skrajnych przypadkach hotspot może osiągać temperaturę nawet kilkuset stopni Celsjusza);
- niepoprawnie zamocowanie falownika do materiału palnego;
- gryzonie, gniazda ptaków.

Gdy dojdzie do pożaru instalacji fotowoltaicznej nawet w przypadku, kiedy falownik bądź przeciwpożarowy wyłącznik prądu odłączy zasilanie AC, trzeba mieć świadomość, że zarówno instalacja na dachu oraz jej okablowanie prowadzące do wcześniej wspomnianych urządzeń w dalszym ciągu będzie pod napięciem.

Do momentu, gdy moduły fotowoltaiczne mają dostęp do światła będą one produkowały prąd stały DC o napięciu kilkuset voltów i stwarzały zagrożenie dla osób gaszących pożar.

Problem ten dość mocno został zauważony przez strażaków nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie i w niektórych przypadkach ze względu na brak informacji o pełnej skali zagrożenia wiązało się to z narażaniem ratowników na niebezpieczeństwo.

W 2021 roku, kiedy to prosumenci masowo zaczęli instalować instalacje fotowoltaiczne powołano spółkę badawczą o nazwie SOLARSTOP® ,w której skład wchodzą specjaliści z dziedziny chemii i inżynierii bezpieczeństwa pożarowego z całej Polski. Wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju rozpoczęli projekt opracowania innowacyjnego urządzenia gaśniczego do instalacji fotowoltaicznych, który zakończył się w 2023 roku sukcesem.

Urządzenie nosi nazwę SOLARSTOP® i wyróżnia się od dostępnych na rynku polimerów do blokowania dostępu światła między innymi:

  • Doskonałą skuteczność gaśniczą,
  • Dielektrycznością, przez co osoby gaszące pożar są bezpieczne,
  • Izolacyjnością - poprzez stworzenie stabilnej piany, skutecznie chronią przed zapaleniem pozostałe moduły fotowoltaiczne,
  • Możliwością bezpiecznego usunięcia z instalacji po skończonej akcji gaśniczej, nie pozostawiając trudnych do usunięcia zabrudzeń zarówno na dachu jak i na odzieży ochronnej.

Urządzenie SOLARSTOP® zostało przebadane w Centrum Naukowo Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej - Państwowym Instytucie Badawczym i uzyskało certyfikat zgodności nr 0037/2023. Produkt jest ekologiczny i posiada świadectwo Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.


Po więcej informacji odsyłamy [TUTAJ]


Artykuł powstał we współpracy z firmą Solarstop

Strażacki.pl

Poz

Galeria

Czytaj również

https://diponegoro-pahlawan.perpusnas.go.id/slot-gacor/ http://www.pssp.ru/ Slot88 https://www.hettstedt.de/ http://maebashi-cci.or.jp/ Slot Dana Slot77 https://rguts.ru/ Visitorbet