Rabka-Zdroj

Nowy ciężki wóz GCBA 8,9/60 VOLVO FMX 430 6x6 w JRG Rabka-Zdrój

Nowy ciężki wóz GCBA 8,9/60 VOLVO FMX 430 6x6 w JRG Rabka-Zdrój

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Rabce-Zdroju otrzymała nowy, ciężki samochód ratowniczo - gaśniczy GCBA 8,9/60 na 3 osiowym podwoziu Volvo FMX z napędem 6x6 zabudowany przez firmę BOCAR.

Samochód został pozyskany w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV” realizowanego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (PO IiŚ) oś priorytetowa III Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego. Celem projektu jest zoptymalizowanie efektywności prowadzenia akcji ratowniczych w transporcie drogowym przez Państwową Straż Pożarną.

Samochód napędzany jest wysokoprężnym silnikiem spalinowym generującym moc 430 KM i spełniającym normę emisji spalin Euro 6. Pojazd ma uterenowione podwozie, a napęd przenoszony jest za pomocą automatycznej skrzyni biegów. Jednomodułowa kabina przystosowana jest do przewozu 3 ratowników w układzie 1+2. Samochód posiada zbiornik wody o pojemności 8990 litrów oraz zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 990 litrów. Zabudowę pożarniczą stanowi jednolita kompozytowa bryła ze skrytkami w układzie 3+3+1.

Na dachu znajduje się działko wodno–pianowe DWP 60 STREAM MASTER II, sterowane elektrycznie z pilota lub ręcznie, z zasięgiem prądu wody ponad 90 metrów i maksymalną wydajnością 6000 l/min. Na wyposażeniu dodatkowo znajduje się przenośne działko wodno–pianowe DWP 8/16/24/32 o zasięgu 80 metrów i maksymalnej wydajności 2400 l/min. Na dachu pojazdu znajduje się również maszt oświetleniowy z wysuwem pneumatycznym i możliwością sterowania z bezprzewodowego pilota.

Pojazd wyposażony jest w szybkie natarcie zwijanie elektrycznie lub ręcznie z wężem na zwijadle o długości 60 m, z prądownicą wysokociśnieniową i przedmuchem linii sprężonym powietrzem oraz układ utrzymywania stałego ciśnienia tłoczenia.
GCBA 8,9/60 Volvo zastąpi ponad dwudziestoletniego wysłużonego GCBA 5/24 Jelcz 014.

Źródło: KP PSP w Nowym Targu 

Strażacki.pl

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Rabce-Zdroju otrzymała nowy,

Galeria

Czytaj również