Święta Bożego Narodzenia w straży

Święta Bożego Narodzenia w straży

W ten wyjątkowy dzień strażacy oprócz swoich obowiązków zasiadają do wspólnej kolacji wigilijnej na służbie. „Każdy z nas przynosi z domu to, co może, aby ten dzień był rzeczywiście wyjątkowy nawet na służbie” – mówi jeden ze strażaków z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej z Kątów Wrocławskich.

Ratownicy dzielą się opłatkiem wśród kolegów, śpiewają kolędy – w końcu to jakby druga rodzina. Jeżeli nie zadzwoni dzwonek alarmowy spędzą ten czas w spokoju, przynajmniej pozornym.

Z jednej strony rodzinny, szczęśliwy czas, z drugiej jednak 24-godzinna służba. Brakuje rodziny i najbliższych bardziej niż zwykle. Jednak każdy ze strażaków dobrze wiedział na co się pisze, tak samo jego rodzina. „Dziewczyna wiedziała z kim się wiąże i że często w święta nie będzie mnie w domu” – mówi Tomasz. W jednostce nie może zabraknąć również zielonej pachnącej choinki, którą wspólnie ubierają strażacy.

W ten dzień nie można zapomnieć o strażakach ochotnikach, którzy również są w gotowości podczas całych świąt. „Może się tak zdarzyć, że podczas kolacji wigilijnej zawyje syrena i będzie trzeba opuścić najbliższych. To wszystko po to, aby pomóc potrzebującym. Nie możemy tak po prostu zrobić sobie wolnego dnia od strażackich obowiązków i niesienia pomocy innym” – mówi jeden ze strażaków z OSP Rogów Sobócki.

Trzeba pamiętać, że dzięki druhom z Ochotniczych Straży Pożarnych pomoc do poszkodowanych dociera najczęściej w ciągu kilku minut. To właśnie oni poza miastem są najbliżej ludzkich tragedii również w święta.

Strażacki.pl

W ten wyjątkowy dzień strażacy oprócz swoich obowiązków zasiadają do w

Galeria

Czytaj również