W dniach 20 – 22 czerwca br. Strażacy Ochotnicy będą walczyć o tytuł Mistrza Polski w ratownictwie wodnym i powodziowym

W dniach 20 – 22 czerwca br. Strażacy Ochotnicy będą walczyć o tytuł Mistrza Polski w ratownictwie wodnym i powodziowym 

Już wkrótce, w dniach 20 – 22 czerwca 2014 r. w Sierakowie Wielkopolskim odbędą się VIII Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym. Do sportowej rywalizacji o zwycięskie laury stanie 40 załóg OSP z całego kraju.

W przedostatni weekend czerwca br. do Sierakowa Wielkopolskiego zjadą rzesze strażaków ochotników z całego kraju, by na malowniczym jeziorze Jaroszewskim, w łodziach motorowych i wiosłowych, stanąć w szranki o tytuł najlepszych w ramach VIII Mistrzostw Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym.

Rywalizacja będzie przebiegać na wodzie i na lądzie, w 7 konkurencjach podstawowych takich jak budowa wału przeciwpowodziowego, rzuty ratownicze kołem i rzutką, ratowanie zagrożonego przez powódź przy użyciu łodzi motorowej, ratowanie tonącego przy użyciu łodzi wiosłowej i spektakularny slalom łodzi motorowych. Dodatkowo rozegrana będzie konkurencja specjalna Water Fighters, przygotowywana przez Partnera Strategicznego Mistrzostw, która do ostatniej chwili jest owiana tajemnicą.

„Poprzednia edycja Mistrzostw była rekordowa pod każdym względem. Do rywalizacji stanęło 168 strażaków ochotników reprezentujących 42 załogi OSP.”mówi Wiesław Golański, Dyrektor Zarządu Wykonawczego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. „Nadal jeszcze przyjmujemy zgłoszenia do nadchodzącej edycji i spodziewamy się pobicia ubiegłorocznego rekordu. Bardzo nas to cieszy, ponieważ Mistrzostwa są doskonałą okazją dla strażaków ratowników członków ochotniczych straży pożarnej do zweryfikowania swoich umiejętności. Właśnie w tym celu Mistrzostwa zostały powołane. Jednocześnie, co jest rzeczą najważniejszą, nasze zawody są formą twardego treningu w rzeczywistych warunkach, a sportowa rywalizacja jeszcze bardziej mobilizuje uczestników do jak najlepszego wykonywania zadań. Liczą się tu umiejętności merytoryczne, sprawność, precyzja, czas i praca zespołowa. Płeć nie ma znaczenia – w Mistrzostwach biorą udział także strażaczki ochotniczki członkinie ochotniczych straży pożarnej. Za każdym razem jesteśmy świadkami ogromnego zaangażowania i ogromnych emocji.”

W Mistrzostwach biorą udział załogi reprezentujące jednostki OSP, specjalizujące się w ratownictwie wodnym i powodziowym, dysponujące własnym sprzętem pływającym. Konkurencje, wybrane do rywalizacji, są doskonałą okazją do weryfikacji posiadanej wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu ratownictwa wodnego i powodziowego realizowanego przez Strażaków Ochotników, które decydują o skuteczności ich działań. Rywalizacja załóg odbywa się według ściśle określonych zasad i schematów, by warunki, stopień trudności ich wykonywania wiernie odzwierciedlały realia w jakich przychodzi strażakom realizować działania ratownicze. Dlatego też jedna z konkurencji, budowanie na czas wału przeciwpowodziowego, odbywa się po zmroku i przy sztucznym oświetleniu.

„Tylko w ubiegłym roku, w Polsce strażacy OSP uczestniczyli w ok. 250 tys. interwencji, wzięli udział w likwidacji 96 153 pożarów i 134 858 miejscowych zagrożeń, w tym w prawie 24 tys. akcji powodziowych.” – dodaje Wiesław Golański „Te dane pokazują jak ważną rolę społeczną odgrywają strażacy ochotnicy, którzy oprócz przygotowania merytorycznego, muszą posiadać doskonałą formę sportową. Mistrzostwa to prawdziwy „plac boju”, na którym mogą sprawdzić i doskonalić kwalifikacje.”

Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym są wyjątkowym wydarzeniem. „Obserwujemy zmagania strażaków ochotników od pierwszej edycji i jestem pod wrażeniem ich wysokich umiejętności i zaangażowania.”mówi Paweł Porucznik, Dyrektor Generalny Aries Power Equipment – Partnera Strategicznego Mistrzostw. „Zawody cieszą się coraz większym zainteresowaniem OSP. W ubiegłym roku, gdy Organizator wprowadził nowe zasady, nowe konkurencje i podniósł stopień trudności, do walki o prymat przystąpiła rekordowa liczba załóg i strażaków, a wyniki pokazują, że i grono tych najlepszych poszerza się o załogi debiutujące - przykładem jest OSP Wilczyn, które w ubiegłym roku zdobyło tytuł Wicemistrza Polski w Klasyfikacji Generalnej czy OSP Więcbark, też debiutant i zwycięzca naszej konkurencji specjalnej.”

Nagrody dla zwycięzców są przeznaczone do praktycznego zastosowania i wzbogacają wyposażenie ratownicze jednostek OSP. Mistrz Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym 2013 – załoga OSP Licheń Stary I z województwa wielkopolskiego – wywalczyła łódź hybrydową Honda z silnikiem zaburtowym BF 30, nagrodę główną ufundowaną przez Partnera Strategicznego.

W tym roku nagrodą Honda Marine jest łódź Mazury 480 Red z silnikiem zaburtowym Honda BF30. „Z największą przyjemnością przekażemy zwycięskiej załodze OSP - nowemu Mistrzowi Polski, łódź Mazury 480 C Red, która jest uniwersalną łodzią ratowniczą, stosowaną podczas akcji powodziowych do ewakuacji ludności i drobnego inwentarza, podczas nurkowych prac poszukiwawczych i patrolowania kąpielisk czy do transportu ładunków.” – potwierdza Paweł Porucznik, Dyrektor Generalny Aries Power Equipment/Honda Marine.

Program Mistrzostw

20.06.2014r. (piątek)

godz. 22.00 - I konkurencja: Budowa wału przeciwpowodziowego

21.06.2014r. (sobota)

godz. 09.00 - Uroczyste otwarcie Mistrzostw

godz. 10.00 - II konkurencja: Rzuty ratownicze kołem i rzutką

godz. 12.00 – III konkurencja: Podejmowanie zagrożonego przez powódź przy użyciu łodzi motorowej

godz. 14.00 – IV konkurencja: Wyścig łodzi wiosłowych

godz. 16.00 – V konkurencja: Holowanie łodzi wiosłowej łodzią motorową

godz. 18.00 – Pokaz fly-board

godz. 18.30 – Pokaz Timbersports

godz. 19.00 – Konkurencja specjalna Water Fighters

godz. 20.00 – Wieczór z muzyką

22.06.2014r. (niedziela)

godz. 09.15 – Ogłoszenie wyników z dnia poprzedniego

godz. 10.00 – VI konkurencja: Podejmowanie tonącego z wody do łodzi wiosłowej

godz. 12.00 - VII konkurencja: Manewrowanie łodzią motorową - slalom

godz. 15.00 – Uroczystość zamknięcia Mistrzostw. Dekoracja zwycięzców i wręczenie nagród.

Organizatorami są Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, Państwowa Straż Pożarna, Gmina Sieraków, OSP Sieraków Wielkopolski

Partnerem strategicznym jest Aries Power Equipment - Generalny Dystrybutor maszyn i urządzeń Honda i Honda Marine w Polsce

Patronat honorowy nad zawodami objął Waldemar Pawlak, Przeze Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

KOMITET HONOROWY

  • Bartłomiej Sienkiewicz, Minister Spraw Wewnętrznych

  • Marek Sawicki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

  • gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej

{ rsmediagallery tags="20140614_sierakow_mistrzostwa_polski_w_ratownictwie_wodnym_i_powodziowym_zapowiedz"}

Informacje Beata Jeż, Biuro Prasowe Mistrzostw

Strażacki.pl

Czytaj również