Warszawa

Warszawa. Ćwiczenia w zajezdni tramwajowej

Warszawa. Ćwiczenia w zajezdni tramwajowej

20 sierpnia w Zakładzie Realizacji Przewozów R3 przy ul. Woronicza 27 w Warszawie obyły się ćwiczenia z udziałem strażaków z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 9 oraz służb technicznych z Tramwajów Warszawskich.

 

Ćwiczenia miały na celu zapoznanie strażaków ze specyfiką budowy tramwaju typu PESA Swing oraz przybliżenie technik unoszenia składów, aby w sytuacji zagrożenia bezpiecznie wykonać dostęp do ewentualnych poszkodowanych.

 

W pierwszej części ćwiczeń zespół z Zajezdni R3 przedstawił dwa sposoby unoszenia tramwaju przy pomocy dźwigu. Jedna z nich polegała na podniesieniu przodu tramwaju za tzw. „torpedy”, druga przy pomocy zawiesia i trawersu.

 

W drugiej części zastępy PSP ćwiczyły unoszenie składów przy użyciu sprzętu znajdującego się na wyposażeniu samochodów gaśniczych. Do skutecznego podniesienia składu były użyte dwa rozpieracze ramieniowe oraz kliny. W pierwszym wariancie skład był unoszony za mocowania śruby rzymskiej. W drugim przypadku, przód składu został uniesiony poprzez oparcie rozpieraczy o ramę wagonu w dwóch miejscach, alternatywnie o sworznie tzw. "torped".

Foto. st. kpt. Marcin Marczak

Strażacki.pl

Galeria

Czytaj również