WISS dla Niemiec

WISS dla Niemiec

Firma Wawrzaszek - Inżynieria Samochodów Specjalnych zaprezentowała swój najnowszy wóz, przeznaczony na rynek niemiecki. Został zbudowany na 2-osiowym podwoziu MAN TGM 13.290 4x4 BL FW o rozstawie osi 3950 mm. Jednostka napędowa wyposażona w automatyczną skrzynię Tip Matic spełnia normę Euro 6, osiągając maksymalną moc 213 kW (290 KM).

Podwozie pojazdu posiada zawieszenie powietrzne regulowane. 9 osobowa załoga (w układzie 2+3+4) samochodu ma do swojej dyspozycji obszerny i bardzo przejrzysty przedział brygadowy znajdujący się w zabudowie. Przedział mieści 7 osób jest połączony z kabiną kierowcy lukiem komunikacyjnym pozwalającym na stały kontakt. Nadwozie pożarnicze to klasyczne połączenie przedziału brygadowego wykonanego w zabudowie. Szkielet wykonany został ze spawanych profili aluminiowych, a zewnętrzne i wewnętrzne ich poszycie z anodowanej blachy aluminiowej. Na zabudowie znajduje się siedem skrytek sprzętowych zamykanych żaluzjami aluminiowymi po trzy, z każdej strony pojazdu oraz jedna z tyłu.

W środkowej części nadwozia pożarniczego umieszczono wewnętrzny zbiornik na wodę o pojemności 2000 litrów, oraz zbiornik na pianę o pojemności 200 litrów, zostały wykonane z poliestru wzmacnianego włóknem szklanym. Do podawania środków gaśniczych służy jednostopniowa, autopompa Ruberg Euroline FPN 10-2000 EN 1028. Jej wydajność to 2000 l/min przy ciśnieniu 10 bar. Sterowanie włączania napędu autopompy następuje z panelu sterowania umieszczonego w tylnej skrytce. Użytkowy dach nadwozia został pokryty aluminiową blachą ryflowaną, na którym przewożone są drabiny. Krawędzie zabezpieczające dach to kompozytowe nakładki połączone z nadwoziem aluminiowym. Poza tym w przedniej części zabudowy w pierwszej skrytce z lewej strony umieszczony został teleskopowy, wysuwany pneumatyczne maszt oświetleniowy Fireco z dwoma lampami LED, każda po 50 W.

MAN miał swoja premierę na targach Rettmobil, które odbyły się 13-16 maja br. w miejscowości Fulda. Relacja z targów: http://strazacki.pl/relacje/1146-niemcy-rettmobil-2014

{rsmediagallery tags="20140528_wiss_dla_niemiec"}
Tekst/zdjęcia: Wawrzaszek ISS

Strażacki.pl

WISS

Czytaj również