Pawłowice

Wojewódzkie ćwiczenia ratownicze "GASPOL 2022" - zaangażowanych ponad 200 strażaków i 60 pojazdów

Wojewódzkie ćwiczenia ratownicze "GASPOL 2022" - zaangażowanych ponad 200 strażaków i 60 pojazdów

15 września 2022 roku na terenie Terminalu Gazu LPG zlokalizowanego w Pawłowicach (pow. jędrzejowski) zostały przeprowadzone wojewódzkie ćwiczenia ratownicze pk. „GASPOL 2022”. Organizatorem ćwiczeń był Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej przy współudziale Komendanta Powiatowego PSP w Jędrzejowie.

W ćwiczeniach uczestniczyły siły i środki Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa świętokrzyskiego, a także Policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne i inne podmioty współpracujące z jednostkami ochrony przeciwpożarowej.

Łącznie w ćwiczenia zaangażowano około 200 strażaków, 60 pojazdów pożarniczych, w tym Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego oraz Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego z Kielc.

Scenariusz ćwiczeń składał się z czterech epizodów: 

  • Pierwszy epizod zakładał, że w okolicach Terminalu Gazu LPG Gaspol S.A. doszło do pożaru traw i suchej roślinności na nieużytkach rolnych o powierzchni ok.15 ha. Front pożaru zbliżał się do granic Terminalu GASPOL.
  • Drugi epizod przewidywał, że podczas przeładunku autocysterny doszło do rozerwania węża elastycznego i nastąpił wypływ gazu.
  • Trzeci epizod zakładał zderzenie dwóch pojazdów na drodze powiatowej w miejscowości Pawłowice. Pojazdy znajdowały się poza jezdnią (na skarpie).
  • Czwarty epizod był skupiony na działaniach związanych z pożarem lasu, który przekraczał powierzchnię 1 ha i rozprzestrzeniał się w kierunku południowo zachodnim w stronę drogi powiatowej.


Na szczeblu taktycznym działaniami kierował bryg. Tomasz Szymański, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Jędrzejowie, natomiast na szczeblu strategicznym dowodził st. bryg. Jarosław Piotrowski, Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie procedur zawartych w Zewnętrznym Planie Operacyjno-Ratowniczym dla Terminalu Gazu LPG, a także sprawdzenie poziomu przygotowania poszczególnych służb i podmiotów ratowniczych do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych.

Opracownie: kpt. Agnieszka Kunys, Wydział Operacyjny KW PSP Kielce

Zdjęcia: Agnieszka Wardecka, KW PSP Kielce

Strażacki.pl

15 września 2022 roku na tereniGaleria

Czytaj również