Katowice

Wypadek na A4

Wypadek na A4

24 sierpnia br. o godzinie 15.06 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym na autostradzie A4 w kierunku Krakowa.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania  zastano uszkodzony  ciągnik siodłowy oraz przewróconą naczepę cysternę. W kabinie  był zakleszczony kierowca. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca działań ratowniczych, rozwinięciu  linii gaśniczej, odłączeniu klem od akumulatorów i zakręceniu zaworu w jednym ze zbiorników  uszkodzonej cysterny.  Następnie strażacy przy pomocy  hydraulicznego  zestawu ratowniczego uwolnili  z kabiny rannego kierowcę, który został przetransportowany do  szpitala przez  Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Z uwagi  na brak informacji o rodzaju przewożonej substancji na miejsce zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemicznego celem ustalenia rodzaju przewożonej substancji. Strażacy przy pomocy urządzeń pomiarowych  ustalili, że przewożoną substancją jest glikol etylowy.  Dodatkowo  zadysponowano dzwigi oraz cysternę  do przepompowania przewożonej substancji. Dalsze działania strażaków polegały na odcięciu bariery energochłonnej wbitej w kabinę kierowcy oraz przygotowaniu ciągnika siodłowego do  zabrania przez  pomoc drogową. Przepompowano substancję do podstawionej cysterny zastępczej. Oświetlono teren akcji oraz załadowano uszkodzoną cysternę na lawetę niskopodłogową przy  wykorzystaniu dźwigów. Przy pomocy sorbentu strażacy usunęli z jezdni plamę z płynów eksploatacyjnych. Prawdopodobną przyczyną wypadku było uszkodzenie opony.

W wypadku uległ zniszczeniu ciągnik siodłowy  wraz z naczepą cysterną oraz  około 30 m bariery energochłonnej. W akcji uczestniczyło 13 zastępów PSP,   zespoły ratownictwa medycznego, policja, śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz holowniki pomocy drogowej. Działania ratownicze zakończono o godz. 20:05.

Info. KW PSP Katowice, foto. KM PSP Katowice 

Strażacki.pl

Galeria

Czytaj również