Lisewo Malborskie(Malbork)

Ćwiczenia strażaków PSP i OSP nad Wisłą

Ćwiczenia strażaków PSP i OSP nad Wisłą

  W dniu 5 Czerwca 2018 roku w Lisewie Malborskim nad Wisłą po lewej stronie mostu nad Wisłą odbyły się ćwiczenia przeciwpowodziowe PSP i OSP. Celem ćwiczenia było przelanie wody z punktu A do punktu B na dużej odległości. Nad rzeką stawili się strażacy z JRG Malbork, JRG Pruszcz Gdański wraz z Quadem, JRG Nowy Dwór Gdański z pompową wysokiej wydajności, JRG 3 Gdańsk Orunia - kontener z rękawami, oraz jednostki OSP: Ząbrowo, Stare Pole, Lisewo Malborskie, Lipinka, Lichnowy, Stogi Malborskie, Szawałd, Miłoradz.

  Ćwiczenia podzielono na dwie części, pierwsze to przetłaczanie wody z punktu A do B, a częścią drugą było budowa oraz napełnianie rękawa przeciwpowodziowego. W pierwszej części od pompy wysokiej wydajności rozciągnięto dwie linie wężowe WP-110 ok. 200 metrów do bufora składającego się z dwóch zbiorników, z których woda pompowana była za pomocą pomp pływających typu Niagara do czterech linii wężowych typu W-75 rozciągniętych na odległość 200 metrów do mostu nad Wisłą.

  Do rozciągnięcia linii wężowych użyto obecne siły i środki w postaci ochotników oraz quada. Na miejscu działań utworzono sztab działań oraz łączności, w którym prócz dowódców JRG Malbork byli przedstawiciele gmin leżących przy terenie Wisły. Nad całością czuwał mł. bryg. Robert Baranowski wraz z bryg. Tomasz Szulc z wydziału operacyjnego KW PSP Gdańsk.

Na sam koniec odbyła się część druga ćwiczeń, to szkolenie ochotników z budowy i napełniania oraz specyfikacji rękawów przeciwpowodziowych często stosowanych w obronie budynków oraz miast przed zalaniem wody z rzeki. Działania zakończono ok. 13.

Strażacki.pl

  W dniu 5 Czerwca 2018 roku w Lisewie Malborskim nad Wisłą po lewej stroGaleria