Poznań

Drugi dzień targów SAWO 2018: pokaz dynamiczny PSP

Drugi dzień targów SAWO 2018: pokaz dynamiczny PSP

  W drugi dzień (25.04.2018 r.) poznańskich targów SAWO 2018 na terenie MTP odbył się pierwszy w Polsce pokaz dynamiczny Państwowej Straży Pożarnej z wykorzystaniem robota specjalistycznego IBIS. Pokaz był zwieńczeniem seminarium ratowniczego na temat zagrożeń CBRN.

  Konferencja nt. zagrożeń rozpoczęła się w środowe przedpołudnie, zakończyła się natomiast około godziny 13:00. Zaraz po jej zakończeniu na placu zewnętrznym przy pawilonach wystawienniczych, odbył się dynamiczny pokaz działań Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z poznańskiej JRG-6. Pokazał zakładał wypadek komunikacyjny z udziałem pojazdu przewożącego substancje chemiczne (w tym radiacyjne). W symulowanej akcji ratownicy musieli rozpoznać zagrożenia chemicznego, czy ewakuować oraz udzielić pomocy osobie poszkodowanej. Do działań skierowany został również jeden z trzech robotów IBIS. Przy jego pomocy dokonano rozpoznania, czy zabezpieczono substancje radiacyjne. Również przy pomocy robota zabezpieczono i przygotowano do usunięcia substancje wybuchowe. Zaprezentowano również m.in. wykorzystanie tarczy balistycznej zakupionej niedawno przez PSP dla Specjalistycznych Grup Ratownictwa Chmiczno-Ekologicznego w Polsce.

 

  Jak informuje KW PSP, robot mobilny IBIS jest pierwszym robotem w służbie Państwowej Straży Pożarnej w Wielkopolsce, a jednym z trzech w kraju. Na co dzień będzie znajdował sie na wyposażeniu Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego "POZNAŃ 6''.

  IBIS jest robotem przeznaczonym do prowadzenia rozpoznania, poboru próbek i dokonywania przemieszczania różnego rodzaju przedmiotów. Sześciokołowa platforma mobilna z niezależnym napędem na każde z kół sprawia, że robot z łatwością porusza się z trudnym i zróżnicowanym terenie (podłoże skalne, tereny podmokłe i grząskie, rumowiska). Konstrukcja zawieszenia bazy mobilnej zapewnia optymalny kontakt kół z podłożem, a co za tym idzie sprawne pokonywanie nierówności terenu, dużą stabilność podczas jazdy oraz optymalne rozłożenie mocy na wszystkie koła. Dzięki temu robot IBIS charakteryzuje się dużą zwrotnością i mobilnością. Potrafi pokonywać dystans w 10 km/h. Manipulator z wysuwnym ramieniem gwarantuje duży zasięg (ponad trzy metry) i duży zakres ruchu w każdej płaszczyźnie. Za pomocą manipulatora można podejmować i przenosić ładunki o masie do 50 kg.

* Dane techniczne - Robot mobilny IBIS:
* Masa całkowita 300 kg
* Prędkość do 10 km/h
* Udźwig do 50 kg
* Zasięg manipulatora do 3,3 m
* Zasięg transmisji radiowej do 1000 m
* Liczba kamer 4
* Czas pracy robota przy 4-10 h (w zależności od wykonywanej misji)

Wraz z robotem zakupiony został pojazd do jego transportu. Został on zabudowany przez firmę Zeszuta na podwoziu Mercedes-Benz X KLASA X250d. Koszt jednego robota wraz z pojazdem do transportu, to ponad 2 mln. zł.

 

Strażacki.pl

  W drugi dzień (25.04.2018 r.) poznańskich targów SAWO 2018 na terenieGaleria