Zagórze

Ochotnicza Straż Pożarna w Zagórzu

Ochotnicza Straż Pożarna w Zagórzu

Zagórze jest to wieś położona w województwie małopolskim w powiecie chrzanowskim w gminie Babice. Miejscowość liczy około 3,5 tyś mieszkańców co stanowi ją zdecydowanie największą miejscowością w gminie Babice.

Ochotnicza Straż Pożarna w Zagórzu powstała w 1920 roku. W roku 1969 wykupiono działkę pod budowę remizy, którą oddano do użytku 10 lat później. Remiza ta służy zagórskim strażakom do dnia dzisiejszego. W roku 1981 nadano jednostce sztandar, który służył strażakom aż do roku 2013 kiedy to druhowie doczekali się nowego sztandaru.

Kolejnymi dwoma bardzo ważnymi wydarzeniami w życiu jednostki było włączenie w 1995 roku OSP Zagórze do Krajowego Sytemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz włączenie jednostki OSP Zagórze w 2000 roku do Małopolskiej Kompanii Obwodowej III Plutonu Kompanii Olkusz.

Jak mówią druhowie - „Nasza jednostka jest bardzo ważnym ogniwem ratownictwa powiatu chrzanowskiego. Niejednokrotnie nasi strażacy byli bardzo cenną pomocą dla zawodowych strażaków z KP PSP w Chrzanowie.” Zagórscy strażacy brali udział w kilku bardzo poważnych działaniach ratowniczo-gaśniczych na terenie powiatu chrzanowskiego i nie tylko,gdzie nie zawiedli i wykazali się bardzo dużym profesjonalizmem m.in. w roku 1992 podczas gaszenia lasu w Kuźni Raciborskiej, w roku 2002 podczas pożaru w rafinerii Trzebinia, w roku 2011 podczas pożaru klasztoru oj. Bernadynów w Alwernii oraz w tym samy roku podczas gaszenia fabryki dezodorantów "AREO" w Chrzanowie. Jednostka zmierzyła się również niejednokrotnie z powodziami, które występowały na terenie powiatu chrzanowskiego oraz województwa małopolskiego.

Co roku druhowie biorą udział w zawodach sportowo-pożarniczych strażaków ochotników powiatu chrzanowskiego, gdzie drużyny zazwyczaj zajmują czołowe miejsca. W roku bieżącym druhowie wystawili do zawodów dwie drużyny mianowicie męską oraz żeńską. Drużyna kobieca zajęła I miejsce w gminie oraz w powiecie natomiast drużyna męska II miejsce w gminie oraz III w powiecie tracąc tylko sekundę do zajmujących ex aequo I miejsce kolegów z OSP Dulowa oraz kolegów z OSP Jankowice.

Od roku 2012 strażacy systematycznie bierą udział w corocznych Powiatowych Manewrach Ratowniczych im. st. ogn. Stefana Skrzydlewskiego.

Jednostka liczy około 55 druhów w tym około 24 czynnie biorących udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Druhowie OSP Zagórze na bieżąco się doszkalają z pomocą kolegów z KP PSP Chrzanów, a zdobytą wiedzę przekazują młodszym druhom w ćwiczeniach i pogadankach oraz dzieciom z miejscowego przedszkola oraz Zespołu Szkół im. ks. Adolfa Chojnackiego w Zagórzu.

Poza działaniami ratowiczo-gaśniczymi w których w roku 2016 druhowie brali udział 41 razy jednostka bierze  również czynny udział w wielu uroczystościach państwowych i kościelnych np. w Powiatowym i Gminnym Dniu Strażaka, w zabezpieczeniach tj. biegu po zdrowie, bukowica run, rajdów rowerowych w tym prestiżowego tour de pologne, imprez kulturalnych w "Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec" i w wielu innych uroczystościach i imprezach organizowanych przez Powiat i Gminę.

OSP w Zagórzu jest jednostką typu S-3 w KSRG specjalizującą się w ratownictwie technicznym. Strażacy posiadają trzy wozy bojowe, mianowicie GBARt 2,5/16 Star 244/JZS, który jest najczęściej wyjeżdżającym do działań. GCBA 6/33 Jelcz 004, który wchodzi  w skład Małopolskiej Kompanii Obwodowej III Plutonu Kompanii Olkusz oraz SLKw Daewoo Lublin II który pełni bardziej rolę pojazdu gospodarczego lub jest wykorzystywany w przypadku działań przy wypompowywaniu wody z zalanych piwnic oraz innych miejsc.

Na wyposażeniu pojazdów znajdują się m.in.: armatura wodno-pianowa, podręczny sprzęt burzący, piła do drewna, piła stal-beton firmy Stihl, turbowentylator "Cobra", maszt oświetleniowy, drabina D10W, sprzęt hydrauliczny typu Combi firmy Weber, torba PSP R1, deska ortopedyczna, szyny kramera, aparaty OUO, pompa pływającą Niagara i wiele innych.

Co roku jednostka w ramach różnych dotacji i innych środków doposażana jest w umundurowanie oraz niezbędny sprzęt ratowniczo - gaśniczy w szczególności ten do ratownictwa technicznego który jest niezmiernie potrzebny gdyż jednostka swoim obszarem działań obejmuje bardzo ruchliwą i wypadkową DW780.

„Pomimo już bardzo wyeksploatowanych pojazdów i nieraz awaryjnych jednostka w razie potrzeby jest ogromnym wsparciem dla kolegów z KP PSP Chrzanów oraz całej społeczności co już niejednokrotnie udowadniała.” - podkreślają druhowie. W niedalekiej przyszłości strażacy mają nadzieję pozyskać jakiś pojazd który odciąży te już wysłużone. Nie dawno wyremontowana remiza, która służy strażakom oraz całej społeczności wyposażona jest m.in w dwa boksy garażowe, salę, kuchnię, pomieszczenie biurowe oraz kilka innych.

Strażacki.pl

Zagórze jest to wieś położona w województwie małopolskim w powiecie chrzanowskim w gmini

Galeria

Czytaj również

https://diponegoro-pahlawan.perpusnas.go.id/slot-gacor/ http://www.pssp.ru/ Slot88 https://www.hettstedt.de/ http://maebashi-cci.or.jp/ Slot Dana Slot77 https://rguts.ru/ Visitorbet