Dofinansowanie ze środków ZOSP RP

Dofinansowanie ze środków ZOSP RP 

Jednym z bardzo dobrych sposobów na doposażenie swojej jednostki OSP w sprzęt bądź budowę lub remont remizy jest złożenie wniosku o dofinansowanie do Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Do 15 stycznia zostało jeszcze sporo czasu, niecałe pół roku, jednak piszemy o tym już teraz, gdyż przez te kilka miesięcy możemy pozyskać pieniądze z innych źródeł. Im więcej będziemy mieli swojego wkładu, tym więcej będziemy mogli „zdobyć”.

 

Jeżeli chodzi o ZOSP RP możliwości mamy duże. Możemy dostać dofinansowanie między innymi na umundurowanie, sprzęt, budowę/ remont remizy czy zakup nowego samochodu bojowego.

Jak złożyć wniosek?

Mamy dwie możliwość. Jeżeli chodzi o dotacje Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (MSW), tu możemy postarać się o zakup nowego samochodu pożarniczego, sprzętu (między innymi węże, radiostacje, agregaty, piły itd.), umundurowania bądź budowę albo remont remizy.

Drugą możliwością jest napisanie wniosku do Firm Ubezpieczeniowych (FUB) za pośrednictwem ZOSP RP. W tym przypadku mamy duże większe możliwości jeżeli chodzi o specjalistyczny sprzęt taki jak zastawy hydrauliczne piły, agregaty, pompy szlamowe czy pływające.

Jak wypełnić wniosek FUB?

Sprawa jest bardzo prosta. Zaczynamy od nr ID z Systemu OSP, który możemy dostać np. u komendanta gminnego. Następnym krokiem są dane naszej jednostki oraz kwota o jaką się ubiegamy. Pamiętajmy o podaniu nr konta bankowego, regonu, nip-u i krs-u. Nie zapomnijmy o dołączeniu kserokopii dokumentów potwierdzających nadanie numerów identyfikacyjnych jeżeli wcześniej nie zostały złożone w oddziale wojewódzkim ZOSP RP.

Nadszedł czas na napisanie kilku słów charakterystyki o naszej OSP. W kolejnej tabeli natomiast wpisujemy kwotę dopłaty o którą wnioskujemy, środki własne, z budżetu samorządów terytorialnych (gmina, starostwo itp.) oraz inne źródła. Poniżej pamiętajmy o podpisach osób funkcyjnych czyli Prezesa i Skarbnika.

Pozostały nam już tylko opinie o naszej straży. Zacznijmy od Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP, następnie Prezydium Zarządu Powiatowego, a na koniec opinia Prezydium Oddziału Wojewódzkiego, która dostaniemy już po złożeniu dokumentów.

Jeżeli chodzi o wypełnienie załącznika do wniosku. Wpisujemy podstawowe dane, takie jak na wcześniejszym dokumencie. W tabeli uzupełniamy o jaki sprzęt wnioskujemy i w jakiej ilości. Łączna kwotę dofinansowania poszczególnego sprzętu wpisujemy w ostatniej kolumnie. Na samym dole wpisujemy sumę ostatniej kolumny oraz dane do korespondencji.

Wniosek MSW – sprzęt, umundurowanie, samochód, budowa/ remont remizy

To podanie nie różni się prawie niczym od FUB. Wypełniamy wszystko na takiej samej zasadzie co wcześniejszy wniosek tyle, że nie mamy załącznika.

Wniosek należy złożyć zawsze do 15 stycznia roku następnego.

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że warto starać się o dofinansowanie. Inwestując około połowy sumy możemy wzbogacić się o nowy sprzęt, który jest nowy i zawsze z potrzebnymi certyfikatami.

Zasady przyznawania dotacji

Prezydium ZG ZOSP RP dokonuje rozdziału środków na Zarządy Oddziałów Wojewódzkich ZOSP RP proporcjonalnie do ilości OSP w danym województwie. Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP podejmuje decyzję o przyznaniu środków dla OSP na podstawie wniosku OSP pozytywnie zaopiniowanym przez właściwy Zarząd Oddziału Gminnego oraz Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w raz z innymi dokumentami.

Pamiętajmy pula dofinansowania jest ograniczona i może się tak zdarzyć, że nie dostaniemy całego sprzętu o który wnioskowaliśmy. W tym przypadku pozostaje nam przygotowanie się na kolejny rok i złożenie nowego wniosku.

Poniżej możecie ściągnąć przykładowe wnioski z strony Związku OSP RP oddziału województwa dolnośląskiego.

Wniosek o dotacje MSW: http://www.wroclaw.zosprp.pl/dok/wniosek_msw.pdf

Wniosek o dotacje na budowę i remont remizy: http://www.wroclaw.zosprp.pl/dok/wniosek_remiza.pdf

Wniosek na zakup samochodu: http://www.wroclaw.zosprp.pl/dok/wniosek_samochod.pdf

Wniosek o dotację FUB: http://www.wroclaw.zosprp.pl/dok/wniosek_fub.pdf

Załącznik do wniosku FUB: http://www.wroclaw.zosprp.pl/dok/zalacznik_fub.pdf

W razie pytań piszcie, postaramy się odpowiedzieć na Wasze pytania. Jeżeli macie inne pomysły na pozyskanie sprzętu, podzielcie się nimi.

Strażacki.pl

Czytaj również

https://diponegoro-pahlawan.perpusnas.go.id/slot-gacor/ http://www.pssp.ru/ Slot88 https://www.hettstedt.de/ http://maebashi-cci.or.jp/ Slot Dana Slot77 https://rguts.ru/ Visitorbet