Kraków

Dwudniowe poligonowe warsztaty szkoleniowe dla SGRT - ,,Kraków’’, ,,Tarnów’’, ,,Chrzanów’’

 Dwudniowe poligonowe warsztaty szkoleniowe dla SGRT - ,,Kraków’’, ,,Tarnów’’, ,,Chrzanów’’

Pod koniec maja. tj. 26 i 27 maja 2021 roku KW PSP w Krakowie  zorganizowała na terenie stacji kolejowej Kraków-Prokocim przy ul. Morawiańskiego dwudniowe poligonowe warsztaty szkoleniowe dla Specjalistycznych Grup Ratownictwa Technicznego ,,Kraków’’, ,,Tarnów’’, ,,Chrzanów’’, wchodzących w skład Małopolskiej Brygady Odwodowej.

Założenia w trakcie warsztatów zostały opracowane na podstawie rzeczywistego zdarzenia, które miało miejsce na szlaku kolejowym Tarnów-Stróże w okolicach Tuchowa w woj. małopolskim w czerwcu 2010 roku, gdzie doszło do wykolejenia składu pociągu osobowego z powodu podmycia torów. Następstwem tego było niebezpieczne przechylenie wagonów, a w wyniku  zdarzenia zostali poszkodowani podróżni.

            W pierwszym etapie warsztatów odbyła się część szkoleniowa, gdzie cenną wiedzę przekazali prelegenci:

  • Rafał Góralczyk – PKP Energetyka S.A. w Krakowie (zagrożenia ze strony trakcji elektrycznej),
  • Tadeusz Gawron – PKP Intercity S.A. w Krakowie (budowa wagonów i skuteczny dostęp do osób poszkodowanych),
  • Tadeusz Szwabowski – PKP PLK S.A. ZLK w Krakowie (stabilizacja i wkolejanie składu oraz prezentacja wyposażenia i spektrum możliwości pojazdu szynowo-drogowego, kolejowego ratownictwa technicznego Uniroller-S.

W drugim etapie warsztatów odbyła się część praktyczna, podczas której ratownicy SGRT doskonalili swoje umiejętności ratownicze pod czujnym okiem ekspertów z PKP S.A., specjalistów z Ośrodka Szkolenia i Wydziału Operacyjnego KW PSP w Krakowie,  mając następujące zadania do realizacji:

  • zabezpieczenie miejsca zdarzenia, identyfikacja zagrożeń,
  • wykonanie stabilizacji wagonu i określenie dróg dojścia do poszkodowanych osób,
  • wykonanie dostępu do rannych,
  • ewakuacja poszkodowanych ze strefy zagrożenia.

Koordynację i zabezpieczenie medyczne podczas warsztatów zapewnił pluton ,,Medyk’’.

Warsztaty ukierunkowane były w głównej mierze na zdobywaniu doświadczeń związanych ze sprawdzeniem możliwości sprzętowych znajdujących się w zasobach grup specjalistycznych w zetknięciu z konstrukcją wagonu, współpracy i ewakuacji poszkodowanych. Na zakończenie każdego dnia warsztatowego, dowódcy grup omawiali swoje spostrzeżenia i wysuwali cenne wnioski.

Foto info: 

mł. bryg. Marek Cyran, st. kpt. Piotr Cepuch 

Strażacki.pl

Pod koniec maja. tj. 26 i 27 maja 2021 roku KW PSP w Krakowie

Galeria

Czytaj również

https://diponegoro-pahlawan.perpusnas.go.id/slot-gacor/ http://www.pssp.ru/ Slot88 https://www.hettstedt.de/ http://maebashi-cci.or.jp/ Slot Dana Slot77 https://rguts.ru/ Visitorbet