S61

[FOTO] Ćwiczenia - wypadek masowy na S61

[FOTO] Ćwiczenia - wypadek masowy na S61

26.04.2022 r., na terenie pow. Łomżyńskiego przeprowadzone zostały ćwiczenia wydzielonych sił i środków ratowniczych oraz oddziałów i pododdziałów COO województwa Podlaskiego.

Ćwiczenia odbyły się na jednym z obiektów drogowych w ciągu nowo budowanej drogi ekspresowej S61 z Ostrowi Mazowieckiej do Budziska (granica z Litwą), która na granicy połączy się z litewską A5 prowadzącą w kierunku Kowna i Rygi. Droga S61 będzie stanowić jedną z polskich części międzynarodowej trasy E67, Via Baltica i na odcinku Ełk – granica państwa również Via Carpatia. Jest ona ukończona, ale przedmiotowy odcinek ruchu pomiędzy węzłem Łomża Południe a węzłem Łomża Zachód nie został jeszcze oddany do użytkowania. Długość odcinka wynosi 7,18 km.

Ogólnym celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie i doskonalenie możliwości potencjału ratowniczego województwa podlaskiego w zakresie prowadzenia działań ratowniczych w trakcie katastrof w ruchu lądowym, kierowania i koordynacji działań prowadzonych przez służby ratownicze oraz podmioty współdziałające w zakresie ratowania życia, zdrowia i środowiska podczas zdarzenia masowego na przykładzie zdarzenia drogowego z udziałem dużej liczby pojazdów na drodze ekspresowej nr 61.

Scenariusz ćwiczeń przewidywał, że:

„W dniu 26 kwietnia 2022 r. na drodze S61 prowadzono prace konserwacyjne wyświetlaczy systemu zarzadzania ruchem. Pracownik wykonujący prace na bramownicy z niewiadomych przyczyn traci przytomność i upuszcza narzędzia na przebiegającą pod spodem jezdnię. Kierowca przejeżdżającego autobusu próbując gwałtownie wyminąć spadające przedmioty, uderza w samochód jadący przed nim i wpada w poślizg. Autobus hamuje i pozostaje na pasie jezdni.

W następnej kolejności nadjeżdżające pojazdy w wyniku nadmiernej prędkości, najeżdżają na siebie i dochodzi do karambolu. Na przeciwległym pasie ruchu zatrzymuje się pojazd, którego kierowca próbuje przejść na drugą jezdnię chcąc udzielić pomocy uczestnikom wypadku.

Przybyły na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym, po przeprowadzeniu rozpoznania przekazuje informacje o dużej ilości poszkodowanych, potwierdza informację o wypadku masowym i prosi o zadysponowanie kolejnych sił i środków.”

W ćwiczeniach uczestniczyli:

1. Wydzielone siły i środki jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu województwa podlaskiego.

2. Wytypowane siły i środki Kompanii Specjalnej „BIAŁYSTOK” COO.

3. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego „BIAŁYSTOK” COO.

4. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego „BIAŁYSTOK – 1” COO.

5. Zespół Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Łomży.

6.Zespół Ratownictwa Medycznego Grupy Ratowniczej Nadzieja w Łomży.

7. Siły i środki Komendy Miejskiej Policji w Łomży.

8. Przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.

9. Przedstawiciele Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Łomży,

10. Przedstawiciele Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Łomży,

11. Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Białymstoku.

Źródło: KW PSP w Białymstoku
Foto: mł.bryg. Piotr Chojnowski

Strażacki.pl

26.04.2022 r., na terenie pow. Łomżyńskiego przeprowadzone zostały ćwi

Galeria

Czytaj również

https://diponegoro-pahlawan.perpusnas.go.id/slot-gacor/ http://www.pssp.ru/ Slot88 https://www.hettstedt.de/ http://maebashi-cci.or.jp/ Slot Dana Slot77 https://rguts.ru/ Visitorbet